Instalacje solarne – Aquagaz z Wrocławia

Energia słoneczna to jedno z najtańszych źródeł energii odnawialnej. Instalacje solarne, które pozwalają na wykorzystanie przetworzenie jej w ciepłą wodę użytkową. W zależności od zastosowanej instalacji, ogrzewana za pośrednictwem solarów woda może być stosowana jako ciepła woda użytkowa w budynkach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Może być także podgrzewana w basenach. Nasza firma z Wrocławia wykonuje profesjonalny montaż kolektorów słonecznych i instalacji ogrzewania słonecznego.

 

Montaż instalacji solarnej

Instalację solarną najczęściej montuje się na dachu. Zaleca się, aby kolektory pochylone były pod kątem 45 stopni i aby były ustawione w kierunku południowym. Takie ustawienie zapewnia optymalne wykorzystanie promieni słonecznych w naszej strefie klimatycznej. Jeżeli dach na którym ma być zamontowana instalacja solarna jest zbyt płaski, można zastosować konstrukcję wsporczą, dzięki której otrzymamy odpowiedni kąt nachylenia solarów. Oczywiście zmienność pór roku w naszej szerokości geograficznej powoduje, że optymalny kąt nachylenia powinien się zmieniać w zależności od miesiąca. W zimie, gdy słońce znajduje się bardzo nisko nad horyzontem, optymalnie byłoby ustawić kolektory pod kątem 70-90 stopni. W okresie letnim, gdy słońce jest wysoko nad horyzontem, optymalny kąt pochylenia wynosi w granicach 20-30 stopni. Całorocznym kompromisem jest zatem kąt nachylenia w granicach 45-50 stopni. Takie ustawienie zapewni nam zadowalającą skuteczność grzewczą w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W okresie zimowym (dociera kilkakrotnie mniej energii słonecznej niż latem), instalacje solarne są z reguły wspierane przez konwencjonalną instalację centralnego ogrzewania.

Jak dobrać instalację solarną

Najważniejszą kwestią przy doborze instalacji solarnej jest powierzchnia kolektorów i odpowiedni zasobnik. Zasobnik dobiera się w zależności od dziennego zużycia wody. Powinien on zgromadzić od 150% do 200% dziennego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Pojemność zbiornika można zobrazować bazując na liczbie mieszkańców.

  • – 2-4 osób: zbiornik 200 – 300 litrów
  • – 4-6 osób: zbiornik 300 – 400 litrów
  • – 6-8 osób: zbiornik 400 – 500 litrów


Nasza firma zapewnia profesjonalne doradztwo w zakresie doboru odpowiedniej instalacji solarnej na terenie Wrocławia, zapraszamy do kontaktu. Zaufaj naszemu doświadczeniu.